Frezy należą do grupy narzędzi skrawających wykorzystywanych do obróbki powierzchni płaskich, przedmiotów metalowych, drewnianych oraz z tworzyw sztucznych.

Frezy trzpieniowe są jednymi z najczęściej stosowanych narzędzi podczas pracy na frezarkach pionowych. Głównym zastosowaniem frezów są wąskie nacięcia czołowe, wykonywanie wszelkiego rodzaju żłobień oraz zagłębień. Z reguły frezy są wykonane z węglika spiekanego lub stali HSS, wpływ na to z jakiego materiału są wykonane ma wiele czynników np. rodzaj materiału obrabianego, maksymalna prędkość wrzeciona, sztywność maszyny itp.
Jeżeli chodzi o ilość ostrzy, które posiadają frezy to:

  • frezy 1 i 2-ostrzowe mają dobre odprowadzenie zwiercin, ale mają mniejszą sztywność.
  • frezy 4-ostrzowe mają gorsze odprowadzanie zwiercin, ale mają większa sztywność.

Przykładowo:
W przypadku obróbki metali lekkich i tworzyw sztucznych zaleca się stosowanie frezów 1-ostrzowych, które lepiej odprowadzają zwierciny.


Większość frezów 2, 3 i 4-ostrzowych posiada tzw. ostrza centralne, które pozwala na zagłębiane się freza prosto w materiał obrabiany. Frezy bez ostrzy centralnych posiadają wgłębienie pośrodku czoła bez krawędzi skrawających, wchodzą w materiał na bardzo małą głębokość i nie są w stanie pójść dalej, jak w przypadku frezów z ostrzem centralnym.

Na ogólną wydajność frezów ma również odpowiednio dobrana powłoka, co bardzo często przekłada się na cenę produktu. Dlatego jeżeli zależy nam na jak najwyższej wydajności i jakości pracy to warto rozważyć zakup frezów z powłoką np. TiAIN.