Gwintowanie to jeden z najbardziej popularnych sposobów obróbki metalu. Otwory gwintowane wykonuje się nie tylko w tradycyjnych nakrętkach sześciokątnych, ale i w wielu innych miejscach. Gwintowanie jest tak łatwym do zautomatyzowania procesem, że większość otworów w powtarzalnych elementach wykonywana jest maszynowo.

Zalety gwintowania maszynowego

Gwintowanie maszynowe w porównaniu go gwintowania ręcznego posiada szereg zalet. Najważniejsze z nich to:

  • dużo większa dokładność gwintowania
  • znacznie szybsza obróbka (zestawy do gwintowania ręcznego składają się z 3 gwintowników, przy gwintowaniu maszynowym wystarczy 1 gwintownik)
  • możliwość łatwego zautomatyzowania
  • niższa cena.

Ogólna charakterystyka

Gwintownik maszynowy to narzędzie wieloostrzowe przeznaczone do wykonana gwintu wewnętrznego w przygotowanym uprzednio otworze. Gwintowniki maszynowe charakteryzują się przede wszystkim dużo większą twardością i trwałością od gwintowników ręcznych. W zależności od średnicy gwintu, mogą być przeznaczone do montażu w tradycyjnym imaku zaciskowym lub za pomocą tak zwanego stożka Morse’a. Gwintowniki ze stożkiem Morse’a przeznaczone są najczęściej do wykonywania gwintów o dużych średnicach.

Gwintowniki maszynowe wykonane są najczęściej z materiału HSS, HSS – E oraz HSS – E PM. Jest to materiał charakteryzujący się dużą odpornością na ścieranie oraz bardzo dużą twardością. Za pomocą takiego gwintownika można obrabiać większość gatunków stali. Niekiedy na gwintownikach stosuje się dodatkowo powłokę ochronną, która ma na celu zwiększyć ich trwałość i jeszcze bardziej poprawić parametry pracy.

Rodzaje gwintowników

Za pomocą gwintowników maszynowych można wykonywać nie tylko znane wszystkim gwinty metryczne o normalnym skoku, lecz także gwinty metryczne drobnozwojne, gwinty rurowe, gwinty typu NPT, gwinty stożkowe oraz gwinty calowe zgrubne i drobnozwojne. Często za pomocą gwintownika wykonuje się również gwinty trapezowe czy okrągłe, jednak ograniczeniem jest tu średnica gwintu. Przy dużych średnicach konieczne jest wykonanie gwintu trapezowego na tokarce.

Gwintowanie w innych materiałach

Gwintowniki maszynowe można wykorzystywać zarówno do gwintowania w stali, jak i w innych materiałach, czyli w:

  • stopach metali lekkich,
  • stopach cynku, miedzi, cyny
  • stopach tytanu
  • tworzywach sztucznych.

Aby móc poprawnie przeprowadzić obróbkę w każdym z tych materiałów, konieczne jest dobranie odpowiedniego gwintownika. Gwintowniki maszynowe do stali raczej się do tego nie nadają.