Niezbędne narzędzia

Na początku pracy musimy zdecydować czy będziemy do naszej pracy potrzebowali gwintownika ręcznego, czy maszynowego.

W przypadku gwintownika ręcznego będziemy potrzebować do pracy specjalnego uchwytu oraz współpracujących z nim gwintowników prostych, które dzielą się na 3 rodzaje: początkowy tzw. narzynak (posiada jedno nacięcie), pośredni tzw. zdzierak (posiada dwa nacięcia) oraz wykańczający tzw. wykańczak (nie posiada nacięć).

W przypadku gwintowania mechanicznego musimy wyposażyć się w wiertarkę oraz specjalne gwintowniki maszynowe: proste (do gwintów przelotowych) lub skrętne (do gwintów przelotowych i nieprzelotowych). Gwintowniki maszynowe różnią się od ręcznych przede wszystkim tym, że jako pojedyncze narzędzie są w stanie wykonać całą pracę od początku do końca.

Gwintowanie wewnętrzne, a gwintowanie zewnętrzne

Gwintowanie wewnętrzne to wykonywanie nacięcia w wywierconym otworze, którego średnica powinna być zgodna z tabelą gwintów i średnic wierteł.

Gwintowanie zewnętrzne to natomiast wykonanie nacięcia na pręcie, co wymaga zastosowania specjalnych narzynek (średnica gwintu musi być dostosowana do średnicy pręta), nakładanych na obrabiany materiał.

Gwintowanie wewnętrzne (ręczne) – otwór

Pracę rozpoczynamy od wywiercenia odpowiedniego otworu w miejscu, w którym zamierzamy wykonać gwint, wcześniej stosując specjalny olej do gwintowania. Następnie korzystamy ze specjalnego uchwytu oraz opisanych wcześniej gwintowników – stosując je wg wskazanej kolejności. Uchwyt wraz z gwintownikiem umieszczamy w przygotowanym otworze i kręcimy nim zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ważnym jest, aby po pełnym obrocie wykonać delikatny ruch w przeciwnym kierunku, celem złamania wióra, zabezpieczając tym samym gwint przed uszkodzeniem.

Gwintowanie zewnętrzne (ręczne) – pręt

W przypadku gwintowania zewnętrznego niezbędna do pracy będzie specjalna narzynka, o której pisaliśmy wcześniej. Narzynkę umieszczamy w specjalnym uchwycie, który stosujemy w przypadku gwintowania wewnętrznego oraz dociskamy jak najmocniej poprzez dokręcenie śruby mocującej. Następnie – tak samo jak przy gwintowaniu otworu – stosujemy olej do gwintowania i poprzez wprowadzenie pręta do narzynki, kręcimy uchwytem zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po każdym pełnym obrocie wykonujemy ten sam zabieg co przy gwintowaniu otworu, czyli delikatnie obracamy w przeciwnym kierunku, aby pozbyć się wiórów i uchronić gwint przed uszkodzeniem. Po uzyskaniu odpowiedniej długości gwintu, wysuwamy narzynkę, luzujemy śrubę mocującą i wykonujemy ponownie obroty, aż uzyskamy idealny kształt gwintu.

Gwintowanie wewnętrzne (maszynowe) – otwór

Do pracy potrzebujemy wiertarkę z regulacją obrotów (gwintujemy na najwolniejszych obrotach urządzenia) oraz odpowiedni rozmiar gwintownika maszynowego. Przed gwintowaniem nawiercamy otwór wiertłem o średnicy dopasowanej do używanego gwintownika (tabela gwintów i średnic wierteł), a następnie stosujemy na otwór specjalny olej do gwintowania. Po założeniu gwintownika do wiertarki możemy przystąpić do wykonania w otworze gwintu o zamierzonej długości.