Na początku pracy musimy zdecydować czy będziemy do naszej pracy potrzebowali gwintownika ręcznego, czy maszynowego.
W przypadku gwintownika ręcznego będziemy potrzebować do pracy specjalnego uchwytu oraz współpracujących z nim gwintowników prostych, które dzielą się na 3 rodzaje: początkowy tzw. narzynak (posiada jedno nacięcie), pośredni tzw. zdzierak (posiada dwa nacięcia) oraz wykańczający tzw. wykańczak (nie posiada nacięć).
W przypadku gwintowania mechanicznego musimy wyposażyć się w wiertarkę oraz specjalne gwintowniki maszynowe: proste (do gwintów przelotowych) lub skrętne (do gwintów przelotowych i nieprzelotowych). Gwintowniki maszynowe różnią się od ręcznych przede wszystkim tym, że jako pojedyncze narzędzie są w stanie wykonać całą pracę od początku do końca.
Gwintowanie wewnętrzne to wykonywanie nacięcia w wywierconym otworze, którego średnica powinna być zgodna z tabelą gwintów i średnic wierteł.
Gwintowanie zewnętrzne to natomiast wykonanie nacięcia na pręcie, co wymaga zastosowania specjalnych narzynek (średnica gwintu musi być dostosowana do średnicy pręta), nakładanych na obrabiany materiał.
Pracę rozpoczynamy od wywiercenia odpowiedniego otworu w miejscu, w którym zamierzamy wykonać gwint, wcześniej stosując specjalny olej do gwintowania. Następnie korzystamy ze specjalnego uchwytu oraz opisanych wcześniej gwintowników – stosując je wg wskazanej kolejności. Uchwyt wraz z gwintownikiem umieszczamy w przygotowanym otworze i kręcimy nim zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ważnym jest, aby po pełnym obrocie wykonać delikatny ruch w przeciwnym kierunku, celem złamania wióra, zabezpieczając tym samym gwint przed uszkodzeniem.
W przypadku gwintowania zewnętrznego niezbędna do pracy będzie specjalna narzynka, o której pisaliśmy wcześniej. Narzynkę umieszczamy w specjalnym uchwycie, który stosujemy w przypadku gwintowania wewnętrznego oraz dociskamy jak najmocniej poprzez dokręcenie śruby mocującej. Następnie – tak samo jak przy gwintowaniu otworu – stosujemy olej do gwintowania i poprzez wprowadzenie pręta do narzynki, kręcimy uchwytem zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po każdym pełnym obrocie wykonujemy ten sam zabieg co przy gwintowaniu otworu, czyli delikatnie obracamy w przeciwnym kierunku, aby pozbyć się wiórów i uchronić gwint przed uszkodzeniem. Po uzyskaniu odpowiedniej długości gwintu, wysuwamy narzynkę, luzujemy śrubę mocującą i wykonujemy ponownie obroty, aż uzyskamy idealny kształt gwintu.
Do pracy potrzebujemy wiertarkę z regulacją obrotów (gwintujemy na najwolniejszych obrotach urządzenia) oraz odpowiedni rozmiar gwintownika maszynowego. Przed gwintowaniem nawiercamy otwór wiertłem o średnicy dopasowanej do używanego gwintownika (tabela gwintów i średnic wierteł), a następnie stosujemy na otwór specjalny olej do gwintowania. Po założeniu gwintownika do wiertarki możemy przystąpić do wykonania w otworze gwintu o zamierzonej długości.
Zobacz nasz katalog w którym znajdują się wszystkie produkty, które dostarczamy do naszych klientów.
Wybierz profesjonalne produkty, które odpowiadają Twoim wymaganiom i potrzebom.
Skontaktuj się z nami, abyśmy przygotowali dla Ciebie indywidualną ofertę, która spełni Twoje oczekiwania.
Firma Integra Tools, od kilkunastu lat zaopatruje polskie firmy w pilniki obrotowe. Nasze wieloletnie doświadczenie jest gwarancją jakości. W ofercie posiadamy dwie linie pilników obrotowych: Standard Line i Pro Line. Pilniki Standard przeznaczone są do ogólnego użytku, natomiast linia Pro dedykowana jest do szczególnie ciężkiej obróbki. Duża ilość dostępnych kształtów i nacięć pozwoli dopasować nasze pilniki do każdego rodzaju obróbki.
Oferujemy Państwu wiertła trepanacyjne HSS, TCT, oraz wiertła TCT RAIL - dedykowane do wiercenia szyn. Standardowo są one przygotowane do wiertarek wyposażonych w uchwyt Weldon'a, ale po zastosowaniu tulei redukcyjnej możliwe jest zamocowanie w uchwycie MK2 lub MK3. Oferujemy również adapter do uchwytu typu QuickIN.